11 sierpnia  2018

Tranzyt ISS przez tarczę Słońca - autor Mirosław Zagórski

Astrofotografia to niezwykle pojemna dziedzina fotografii, chociaż w świadomości większości to wyłącznie piękne obrazy mgławic i galaktyk, może także obiektów Układu Słonecznego. Dziś wybraliśmy zdjęcie sztucznego obiektu stworzonego przez ludzi - Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego autor - Mirosław Zagórski - do niedawna specjalizował się w zdjęciach samolotów na wysokościach przelotowych, a jego prace wzbudzały powszechny zachwyt na naszych forach. Dziś pokazujemy jego rejestrację tranzytu ISS na tle Słońca 30 kwietnia 2018 roku. Zwróćcie uwagę na te dane: czas tranzytu 0,75 sekundy a odległość od ISS 525 km ! To pokazuje jakich umiejętności i wiedzy wymaga wykonanie takiego zdjęcia. Optyka: Newton 254/1200; kamera: Pentax K-5; filtr słoneczny: folia Baader ND 3.8.

 

Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

Czystego nieba!

Facebook Image

 Serwisy partnerskie

1000 ciekawostek astronomicznych