Polski Astronomy Picture Of the Day - 9 lutego 2019

Tranzyt Merkurego - autor Łukasz Sujka

Fotografowanie Merkurego to jedno z największych wyzwań astrofotografii amatorskiej. Planeta zawsze jest blisko Słońca, co nie tylko ogranicza widzialność ale też powoduje że astrofotografia staje się ekstremalnie niebezpiecznym hobby. Chwila nieuwagi i brak odpowiednich zabezpieczeń może się skończyć nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku obserwatora. Są jednak takie chwile kiedy można to zrobić w miarę bezpiecznie , choć nadal nie łatwo. Są to momenty tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca. I taki moment wykorzystał 9 maja 2016 roku Łukasz Sujka, pokazując fantastyczne zdjęcie Merkurego na tle Słońca. Przy okazji możemy podziwiać piękny obraz tarczy Słońca. Łukasz wykorzystał tu filtr wąskopasmowy Ha.
Teleskop: Refraktor TS 102/1100 + etalon z Lunt 50THaPT + ERF 105mm; Detektor: Point Grey Chameleon 3; Montaż: Celestron CG-5.

Więcej o Łukaszu i jego pracach TUTAJ

 

Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

Czystego nieba!

Facebook Image

 Serwisy partnerskie

1000 ciekawostek astronomicznych