22 kwietnia 2017

Galaktyka M 106 - autor Szymon Gala

M 106 to  galaktyka spiralna Seyferta typu 2, znajdująca się w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Messier 106 jest najjaśniejszą galaktyką z 9 dużych galaktyk z nią związanych w tzw. grupie M106. Jest też tłem do odkryć supernowych - ostatnia SN 2014bc została odkryta w maju 2014. Galaktyka znajduje się w odległości ok. 23 milionów lat świetlnych od Ziemi. Zdjęcie Szymona Gali fantastycznie pokazuje struktury galaktyki.

Optyka: Orion Optics VX 8, kamera: modyfikowany Canon 450D, montaż: SkyWatcher NE6.

Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

W pierwszym okresie działalności, ze względu na szczupłość zasobów archiwum, nowego laureata będziemy ogłaszali co tydzień.

Czystego nieba!

Facebook Image