24 czerwca 2017

Obłoki srebrzyste - autor Tomasz Skiba

Obłoki srebrzyste (angielska nazwa „ Noctilucent clouds” – NLC) odkrył 13 czerwca 1885 roku Witold Ceraski, rosyjski astronom polskiego pochodzenia. Początkowo wiązano je z wybuchem wulkanu Krakatau, jednak z biegiem czasu poznano ich naturę i warunki powstawania. Obłoki srebrzyste to polarne chmury mezosferyczne, widziane przy zmierzchu lub świcie  kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu, a więc późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej) obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami widzianymi z Ziemi. Powstają w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi. Zdjęcie Tomasza Skiby z lipca 2014 świetnie pokazuje ich rozbudowaną, piękną strukturę i kolorystykę. Optyka Nikkor 180 F/2.8, kamera Nikon D700.

Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

W pierwszym okresie działalności, ze względu na szczupłość zasobów archiwum, nowego laureata będziemy ogłaszali co tydzień.

Czystego nieba!

Facebook Image