25 marca 2017

Analema - autor Dariusz Dorosz

Analema to linia w kształcie ósemki zakreślana na niebie w ciągu roku przez punkt, w którym znajduje się Słońce widziane codziennie o tej samej godzinie. Analema , którą uwiecznił Darek Dorosz, została wykonana niezwykłą i wymagającą niezwykłej cierpliwości techniką solarygrafii z wykorzystaniem "camera obscura". Darek użył 2 puszek po negatywie fotograficznym zamkniętych  blaszką z otworkiem 0.3mm w blaszce i papieru światłoczułego Kodak Polymax.
Naświetlanie każdego pogodnego dnia roku przez dwie minuty (puszka odsłaniana ręcznie) od 10:59 do 11:01 czasu zimowego.

Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

W pierwszym okresie działalności, ze względu na szczupłość zasobów archiwum, nowego laureata będziemy ogłaszali co tydzień.

Czystego nieba!

Facebook Image