19 sierpnia  2017

Obłoki srebrzyste - autor Dariusz Wiosna

Powoli kończy się sezon obserwacji NLC. Te polarne chmury mezosferyczne, widziane przy zmierzchu lub świcie kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej) obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami widzianymi z Ziemi. Powstają w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi. Dariusz Wiosna po raz kolejny udowodnił, że jest uważnym obseratorem zjawisk na niebie i potrafi w niezwykle atrakcyjny sposób je utrwalić. Optyka: Tamron 17-50; kamera: Canon 50D. Zdjęcie wykonane 21.06.2017 o godz. 2:40..

Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

Czystego nieba!

Facebook Image