21 października 2017

VdB 14 i VdB 15  - autor Przemysław Ząbczyk "zombi"

Katalog van den Bergha to katalog  mgławic refleksyjnych stworzony przez kanadyjskiego astronoma Sidneya van den Bergha. Został opublikowany po raz pierwszy w 1966 i zawiera 158 mgławic znajdujących się na niebie na północ od deklinacji -33°. W olbrzymiej większości są to niezwykle trudne do pokazania ciemne mgławice pyłowe. Jeden  z czołowych polskich amatorów astrofotografów Przemysław Ząbczyk często podejmuje takie wyzwania i także tym razem pięknie pokazał położone blisko siebie dwie mgławice VdB 14 i VdB 15 w gwiazdozbiorze Żyrafy. Optyka: FSQ 106 f3,6; kamera: ST8300, montaż:NEQ6, filtry: Baader Planetarium.


Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

Czystego nieba!

Facebook Image

 Serwisy partnerskie