17 marca 2018

Teleskop - autor Piotr Potępa

Postronnemu obserwatorowi mogłoby się wydawać, że astrofotografia to nic innego jak techniczne zarejestrowanie zjawiska, planety lub obiektu nieba głębokiego z możliwie najlepszą jakością. Ale to bardzo mylna i powierzchowna ocena. Astrofotografia w zakresie kompozycji kadru i pola widzenia do obiektu rządzi się podobnymi prawami jak fotografia klasyczna. Staranne przygotowanie zdjęcia powoduje, że ma ono to coś, co powoduje że spoglądamy na nie z zachwytem. Wspaniałym przykładem są astro-pejzaże Piotra Potępy, od lat uznanego twórcy na polu astrofotografii. Spójrzmy na ostatnią pracę pokazującą 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina w Centrum Astronomii UMK w pod toruńskich Piwnicach. Odpowiedni dobór parametrów ekspozycji i kadru powoduje że z przyjemnością chłoniemy to, co autor chciał nam pokazać. Kamera: Nikon D750; Optyka: Zenitar 16/2.8.f/4; ISO 3200. Więcej prac Piotra na www.nightscapes.pl


Portal Polish Astronomy Picture Of the Day jest polskim odpowiednikiem NASA Astronomy Picture of the Day i European Astronomy Picture of the Day i promuje prace rodzimych astrofotografów amatorów.

Preferowane będą - choć nie wyklucza to innych- prace wykonane w Polsce, w naszych warunkach atmosferycznych, pod naszym niebem. Pokażą one obiekty nieba głębokiego, nasz Układ Słoneczny i zjawiska w nim występujące oraz zjawiska atmosferyczne.

Prace ocenia grupa ekspertów zgłoszonych przez właścicieli trzech największych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ich dokonania można poznać w zakładce EKSPERCI.

Sposób zgłoszenia pracy znajdziesz w zakładce TU WYŚLIJ PRACĘ.

Czystego nieba!

Facebook Image

 Serwisy partnerskie

1000 ciekawostek astronomicznych