17 marca 2018 -Teleskop - autor Piotr Potępa

Postronnemu obserwatorowi mogłoby się wydawać, że astrofotografia to nic innego jak techniczne zarejestrowanie zjawiska, planety lub obiektu nieba głębokiego z możliwie najlepszą jakością. Ale to bardzo mylna i powierzchowna ocena. Astrofotografia w zakresie kompozycji kadru i pola widzenia do obiektu rządzi się podobnymi prawami jak fotografia klasyczna. Staranne przygotowanie zdjęcia powoduje, że ma ono to coś, co powoduje że spoglądamy na nie z zachwytem. Wspaniałym przykładem są astro-pejzaże Piotra Potępy, od lat uznanego twórcy na polu astrofotografii. Spójrzmy na ostatnią pracę pokazującą 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina w Centrum Astronomii UMK w pod toruńskich Piwnicach. Odpowiedni dobór parametrów ekspozycji i kadru powoduje że z przyjemnością chłoniemy to, co autor chciał nam pokazać. Kamera: Nikon D750; Optyka: Zenitar 16/2.8.f/4; ISO 3200.Więcej prac Piotra na www.nightscapes.pl

10 marca 2018 - Nasza galaktyka z Mazowsza- autor Łukasz Żak

Spójrzmy na naszą Galaktykę - Drogę Mleczną - z nieco innej perspektywy. Tydzień temu pokazywaliśmy zdjęcie z Czarnogóry i czasu letniego - dziś dzięki pięknej pracy Łukasza Żaka spoglądamy na nią z Mazowsza i to zimą! Czym jest Droga Mleczna? Droga Mleczna to duża galaktyka spiralna z poprzeczką o masie ok. 1012 mas Słońca. Dysk galaktyczny ma 100-120 tysięcy lat świetlnych średnicy. Centrum Drogi Mlecznej leży ok. 28 000 lat świetlnych od Słońca, a z Ziemi widoczne jest w gwiazdozbiorze Strzelca. A skąd taka nazwa? Według mitolgii greckiej to rozlane mleko którym Hera karmiła Heraklesa. Optyka: Samyang 24 mm f1.4, kamera: Canon 6D modyfikowany, statyw fotograficzny. Filtr NiSi Natural Light.

3 marca 2018 - Nasza Galaktyka - autor Marek Setlak

Droga Mleczna - nasza galaktyka - to według klasyfikacji galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Zawiera od 100 do 400 miliardów gwiazd. Nasz Układ Słoneczny znajduje się w jednym z mniejszych spiralnych ramion Galaktyki, nazywanym Ramieniem Oriona. Niestety, położenie najbliższych sąsiadów nieco utrudnia spotkania towarzyskie bo najbliższy pozasłoneczny układ planetarny odkryto wokół gwiazdy epsilon Eridani , nieco ciemniejszej i czerwieńszej niż Słońce, znajdującej się w odległości 10,5 lat świetlnych od Ziemi. Mimo to zawsze warto podnieść głowę i popatrzeć na naszą Galaktykę... a w chmurne noce popatrzeć na zdjęcie, takie jak wspaniała praca Marka Setlaka. W dodatku zdjęcie to - wykonane podczas wakacji w Czarnogórze - przypomina nam, że zima kiedyś się skończy i znów będzie ciepło. Optyka Tamron 28-75/2.8 f4, kamera: Canon 6D,montaż : Star Adventurer.

24 lutego 2018 - M 42 - autor Andrzej Fijołek

Wielka Mgławica Oriona oznaczona numerem 42 w katalogu Messiera to obiekt bardzo znany i często fotografowany przez amatorów astrofotografii. Nie tak dawno pokazywaliśmy mgławicę w nietypowej palecie HST sfotografowaną przez Bogdana Jarzynę. Dziś pokazujemy ten sam obiekt, w podobnej skali ale w typowej prezentacji RGB. Świetnym zdjęciem Andrzeja Fijołka żegnamy się z Orionem i jego skarbami na rok. Ale dzięki takim zdjęciom naszych kolegów zawsze możemy wrócić do nich i podziwiać piękno zimowych gwiazdozbiorów.Optyka: ASA 10N f3,6; kamera FLI 11002; montaż:ASA DDM60 pro; filtry LRGB Baader Planetarium.

17 lutego 2018- Orion-autor Marek Setlak

Niektóre gwiazdozbiory na naszym nieboskłonie wyróżniają się wyjątkowym bogactwem obiektów głębokiego nieba i stanowią prawdziwe perełki dla obserwatorów i astrofotografów. Niekwestionowanym królem zimowego nieba jest Orion. W mitologii greckiej Orion był myśliwym. Posejdon (jego ojciec) obdarzył go umiejętnością chodzenia po wodzie. Zakochany był w Plejadach, które nieustannie goni na niebie. Najbardziej znane i najczęściej fotografowane obiekty to Wielka Mgławica Oriona oznaczona M 42, tuż obok M 43 i wielokolorowa M 78. Ale jest też wiele innych spiętych jak klamrą Pętlą Barnarda. Jest to część obłoku molekularnego, który zawiera również mgławice: Koński Łeb i Wielką Mgławicę w Orionie. Pętla ma formę dużego łuku, którego środek leży w pobliżu Wielkiej Mgławicy w Orionie. Gwiazdy w Mgławicy Oriona uważa się za odpowiedzialne za jonizację gazu w Pętli. Cały gwiazdozbiór pięknie pokazał w swojej pracy Marek Setlak. Warto dokładniej przestudiować jego pracę, wiele można się nauczyć o gwiazdozbiorze Oriona. Kamera: Canon 500D mod, optyka: Sigma 50/1,4 ART, montaż: Star Adventurer, filtr:Astronomic CLS EOS clip

10 lutego 2018 - M 42 HST - autor Bogdan Jarzyna

Wielka Mgławica Oriona oznaczona numerem 42 w katalogu Messiera to obiekt bardzo znany i często fotografowany przez amatorów astrofotografii. Z reguły jest prezentowany w typowej palecie LRGB, czasem z dodatkiem zdjęć w paśmie Ha. Do nielicznych należą prace pokazujące ten obiekt w innych pasmach , a w pełnej palecie HST można je znaleźć niezmiernie rzadko. A przecież pozwala to na pokazanie szczegółów, których RGB nie pokazuje ze względu na zniekształcenia wprowadzane w paśmie widzialnym przez atmosferę ziemską. Bogdan Jarzyna swoją wspaniałą pracą pokazał, że warto czasem odejść od standardowej prezentacji. Jego zdjęcie pokazuje M 42 w pełnej palecie Hubble Space Telescope. Optyka: TEC140 f/5, kamera: ATIK One 6.0, montaż: Paramount MyT, Filtry Baader Planetarium.

3 lutego 2018-NGC 281 Pacman Nebula- autor Andrzej Fijołek

W odległości około 10 tysięcy lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego leży bardzo aktywny, gwiazdotwórczy obszar mgławicy NGC 281, ze względu na charakterystyczny kształt zwany Mgławicą Pacman. Mgławice emisyjna otacza małą, otwartą gromadę gwiazd IC 1590 widoczną w centrum. Gromada ta ukształtowała się dopiero w ciągu ostatnich kilku milionów lat. Jej najjaśniejsza gwiazda jonizuje gaz mgławicy. Duże, ciemne pasy oraz gęste skupiska pyłu i gazu, skrywają obszary w których formują się gwiazdy. Na tle jasnej mgławicy dobrze widoczne są globule Boka - miejsca narodzin nowych gwiazd. NGC 281 to temat wspaniałej pracy Andrzeja Fijołka, pokazującej ten obszar w palecie Hubble Space Telescope ( HST) gdzie czerwony to obraz w paśmie SII, zielony to Ha a niebieski to OIII.Teleskop ASA 10N f3,6; kamera Sbig STL 11000; montaż ASA DDM60pro; filtry Ha, OIII, SII Baader Planetarium.

27 stycznia 2018 - Ciemne mgławice w Byku - autor Marcin Paciorek

Ciemne mgławice zawsze stanowiły wyzwanie dla astrofotografów - ich ciekawe pokazanie wymaga wiele czasu poświęconego na akwizycję materiału, dobrego sprzętu z jasną optyką i umiejętności precyzyjnej obróbki materiału. Gwiazdozbiór Byka ( Taurus) to jeden z obszarów północnego nieba obfitujący w piękne i wyraziste, ciemne obiekty mgławicowe bardzo często pokazywane przez polskich autorów zdjęć nieba. A od lat jednym z najbardziej cenionych wśród nich jest Marcin Paciorek. I tak dochodzimy do prezentowanego zdjęcia przestawiającego własnie piękny kompleks ciemnych mgławic w gwiazdozbiorze Byka. Marcin zrobił to zdjęcie modyfikowanym w firmie Baader Planterium aparatem Canon 6D z obiektywem Canon 135/2.0L na montażu HEQ5.

20 stycznia 2018 - Tranzyt samolotu - autor Marcin Śnieżyński

Astrofotografia to dziedzina w której każdy chętny coś dla siebie znajdzie. Od mrocznych mgławic głębokiego nieba przez obrazy planet naszego Układu Słonecznego do fantazyjnych protuberancji w atmosferze naszej gwiazdy. Można pokazać krajobraz z Drogą Mleczną i można też pokazywać tranzyty różnych obiektów na tle tarczy Słońca lub Księżyca. To może być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna albo...samolot! Takie zdjęcia wymagają wyjątkowych umiejętności, refleksu no i sporo szczęścia. Jedno z ciekawszych takich zdjęć przesłał do nas Marcin Śnieżyński. Wyróżniają tą pracę wspaniale widoczne szczegóły, piękne smugi kondensacyjne no i sam wyrazisty Księżyc. Optyka: Celestron SCT 6", kamera: Nikon D 3100; montaż: SW EQ 3-2.

13 stycznia 2018 - IC 5146 Mgławica Kokon - autor Dariusz Wiosna

Gwiazdotwórczy region nieba, kosmiczny Kokon przeradza się w długi warkocz pyłowy, zaciemniający gwiazdy. Znana jako IC 5146, mgławica ma prawie 15 lat świetlnych szerokości i znajduje się około 4000 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Podobnie jak inne regiony gwiazdotwórcze wyróżnia się czerwonym, jarzącym się gazem wodorowym wzbudzanym przez młode, gorące gwiazdy. Otaczają ją także charakterystyczne niebieskie pyły na krawędzi niewidocznej chmury molekularnej. W rzeczywistości jasna gwiazda w pobliżu środka tej mgławicy ma prawdopodobnie zaledwie kilkaset tysięcy lat i aktywuję tą mgławicową poświatę. Długie obszary wewnątrz mgławicy, które wydają się ciemne w świetle widzialnym, ukrywają gwiazdy w procesie formowania. Można je zobaczyć w paśmie podczerwonym. Świetną fotografię tego regionu zaprezentował Dariusz Wiosna - jeden z najbardziej wszechstronnych astrofotografów amatorów w Polsce. Polski APOD pokazywał już jego zdjęcia tranzytów słonecznych i pejzaży z niebem w tle a teraz przyszła pora na obiekty nieba głębokiego. Optyka: Newton SW 150/750; kamera: QHY8L; montaż: NEQ6.

30 grudnia2017 - Droga Mleczna nad Wheeler Peak- autor Radek Grochowski

Pogoda ostatnio nas zdecydowanie nie rozpieszcza . Zimy nie ma, śniegu nie ma a czystego nieba jak na lekarstwo. Pozostają piękne wspomnienia lata. Radek Grochowski pomoże nam pokazując piękną Drogę Mleczną nad Wheeler Peak, najwyższą górą stanu Nevada. Zdjęcie wykonane 17.08.2017 w Parku Narodowym Great Basin, na wysokości 3000m n.p.m. Optyka : Sigma 18-35/1.8 @ 18 mm; kamera: Nikon D7100 ; f/2.2; czas: 15s; ISO 3200.

23 grudnia 2017- NGC 7023 Irys- autor Roman Dróżdż

Mgławica NGC 7023 Irys to mgławica refleksyjna znajdująca się w konstelacji Cefeusza. Położona jest około 1400 lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się na północnym końcu ogromnego obłoku molekularnego. Jest oświetlana przez jasną gwiazdę SAO 19158, przesłoniętą gęstymi zasłaniającymi ją obłokami pyłu. Niebieskie światło gwiazdy odbija się od powierzchni drobnych cząstek pyłu. Mgławica emituje również promieniowanie podczerwone pochodzące od mikroskopijnych cząstek pyłu mgławicy. Roman Dróżdż pokazał świetne zdjęcie tej mgławicy przy okazji pokazując możliwości setupu z kamerą ZWO ASI 1600 MMC. Optyka: TA APO 65Q;montaż: iOptron EQ45; filtry LRGB Baader Planetarium.

6 stycznia 2018 - Geminidy 2018 - autor Szymon Gala

Jak co roku deszcz Geminidów nie zawiódł, kiedy Ziemia przeorała pył z aktywnej asteroidy 3200 Phaethon. Syriusz, gwiazda alfa Canis Major, świeci nisko nad horyzontem, a Droga Mleczna ciągnie się w kierunku zenitu. Betelgeza wyróżnia się w Orionie na prawo od Drogi Mlecznej. Obok niej cała wspaniała konstelacja Oriona. Radiant roju znajduje się w lewym górnym rogu, wysoko nad horyzontem w pobliżu gwiazd Castor i Pollux, bliźniaczych gwiazd Gemini. Geminidy docierają do ziemskiej atmosfery, podróżując z prędkością około 22 kilometrów na sekundę. Piękny obraz tego roju uwiecznił 13 grunia 2017 roku Szymon Gala Optyka: Samyang 14mm F/2.8; Kamera: NIKON D5100; Statyw fotograficzny.

16 grudnia 2017-Wschód Super Księżyca- autor Piotr Potępa

Supermoon to Księżyc w pełni lub nowiu, którego orbitalne położenie w przybliżeniu pokrywa się z najbliższą odległością, jaką Księżyc osiąga na swojej eliptycznej orbicie, co skutkuje większym niż zazwyczaj rozmiarem księżycowego dysku widzianego z Ziemi. Związek położenia Księżyca z falami oceanicznymi i ruchami skorupy Zieni doprowadził do twierdzenia, że ​​zjawisko Super Księżyc może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zdarzeń takich jak trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Wschód Super Księżyca w pełni sfotografował świetnie Piotr Potępa 3 grudnia 2017 roku. Warto śledzić jego dorobek na www.nightscapes.pl , bo to naprawdę zbiór świetnych fotografii.Optyka:Tamron 70-200/2.8, kamera: Sony Nex-6, statyw fotograficzny.

9 grudnia 2017 - NGC 281- autor Szymon Gala

NGC 281 to klasyczny obiekt lubiany i często fotografowany. Emisja w pasmach Ha, OIII i SII, wyraziste ciemne pasma i wyraźne odcinanie mgławicy od tła pełnego gwiazd połączone ze sporymi wymiarami kątowymi mgławicy pozostawiają fotografującemu wiele możliwości jej ciekawego pokazania. Nam bardzo spodobała się praca Szymona Gali. Zwróćcie proszę uwagę, że ta fotografia została wykonana modyfikowanym aparatem fotograficznym, a nie dedykowaną kamerą! Optyka: Orion Optics VX8; Kamera: Canon 450D mod; Montaż : NEQ-6; Filtry: IDAS LPS-D1 oraz Ha 7 nm.

2 grudnia 2017-VdB 141 Ghost Nebula-autor Łukasz Szczepański

Przedziwne kształty kosmicznych obłoków ciemnego pyłu, słabo widocznych w odbitym świetle gwiazd na skraju kompleksu chmur molekularnych Cefeusza układają się wzdłuż płaszczyzny Drogi Mlecznej. Jedna z najbardziej charakterystycznych formacji, oznaczona jako Vdb 141 (także Sh2-136), została nazwana Mgławicą Duch. To bardzo wdzięczny obiekt dla astrofotografa, a pod naprawdę ciemnym niebem pokazuje całe swoje piękno. Pokazał je wspaniale Łukasz Szczepański w jednej ze swoich prac. O jej jakości świadczy dobrze widoczna w prawym skrzydle Ducha globula Boka - zalążek nowej gwiazdy. Optyka: TS APO 115f7 f/6.95; kamera QHY9; montaż: NEQ6 belt mod; użyty zestaw filtrów: Baader LRGB.

25 listopada 2017 - Bolid - autor Dariusz Wiosna

Astrofotografia amatorska to hobby wymagające sporej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z bardzo różnych dziedzin nauki i techniki, ale też do wykonania najlepszych i najciekawszych zdjęć potrzeba odrobinę szczęścia. Przykładem niech będzie zdjęcie Dariusza Wiosny pokazujące jasny bolid 30 pażdziernika 2017 roku sfotografowany przy okazji sesji zdjęciowej pokazującej ruch gwiazd na niebie ( startrails). Takich zdarzeń nie da się zaplanować, a są to przecież bardzo piękne zjawiska warte uwiecznienia. Obiektyw : Samyang 14 mm, kamera: Canon 50 D.

18 listopada 2017 - NGC 7822- autor Tomasz Habaj

Na krawędzi molekularnego obłoku Cefeusza , w odległości około 3000 lat biegu światła leży piękna mgławica emisyjna NGC 7822. W obszarze mgławicy stłoczone są przeróżne formy spotykane w takich regionach formowania gwiazd: filary tworzenia, globule, młode gwiazdy i wszechobecny pył tworzący niesamowite kształty. W polu o średnicy około 40 lat świetlnych można obserwować narodziny nowych gwiazd w obłokach pyłu, ich odcięcie od filarów pyłowych lub erozję obłoków okalających młode gwiazdy. A to wszystko na tle fantastycznych, kolorowych kształtów - co pokazał nam wspaniale Tomasz Habaj w swojej pracy w palecie HST. Kanał Ha był fotografowany zestawem: optyka : TS APO130, kamera: Starlight Xpress TRIUS SX-694, montaż: Gemini G53f. Kanały OIII i SII: optyka: Stellarvue SV90T, kamera: FLI ML8300, montaż: Ioptron iEQ45.Użyty zestaw filtrów: Astrodon Ha, Baader OIII i SII.

11 listopada 2017 - Melotte 15- autor Bogdan Jarzyna

W przestrzeni kosmicznej obłoki gazów i pyłów rzeźbione przez wiatr gwiazdowy oraz promieniowanie pochodzące od masywnych, gorących gwiazd formują fantastyczne kształty. Mgławica emisyjna IC 1805 znajduje się w północnej konstelacji Kasjopei, w odległości około 7,5 tysiąca lat świetlnych od nas. W centralnej części tej mgławicy ulokowana jest otwarta gromada gwiazd Melotte 15, mająca około 1,5 miliona lat, widoczna właśnie na tle pięknych, zdeformowanych obłoków i świecącego gazu atomowego. Bogdan Jarzyna pokazał w swojej pięknej pracy w technologii bikolor centralną część IC 1805 z gromadą Melotte 15 i przedziwnymi kształtami rozwiewanych pyłów. Optyka: TEC 140 f/5.2; kamera: ATIK One 6.0; montaż : Paramount MX.

4 listopada 2017 - Wspomnienie lata - Trojkąt Pickeringa - autor Andrzej Fijołek

Około 7500 lat temu w wyniku eksplozji jednej w gwiazd w naszej galaktyce powstała mgławica Veil- jeden ze skarbów konstelacji Łabędzia. Astronomowi twierdzą, że przez kilka tygodni była widoczna na ziemskim niebie jako obiekt jaśniejszy od Księżyca! Nam dziś pozostaje dokumentować resztki dawnej świetności- wspaniałe włókna mgławicy która nadal jest żródłem wnikliwych studiów we wszystkich pasmach promieniowania elektromagnetycznego. Andrzej Fijołek swoją wspaniałą pracą pokazuje nam jeden z trzech głównych obszarów Veila- Trójkąt Pickeringa. Andrzej zdecydował się na prezentację w technice bikolor- wykorzystując pasma Ha i OIII jako materiały źródłowe. Astrograf: ASA 10Nf3.6 z korektorem Wynnea x0.95; kamera: ATIK ONE 6.0; filtry Baader Planetarium; montaż: ASA DDM 60 Pro.

Niebo na Monument Valley - autor Radek Grochowski

Któż z nas nie pamięta plenerów z filmu "Dyliżans", "Jak zdobywano Dziki Zachód" "Fort Apache", "Złoto MacKenny", "Poszukiwacze" czy "Forrest Gump", "Transformers" albo "2001:Odyseja kosmiczna"? To właśnie Monument Valley w Arizonie była tłem tych produkcji. W sumie wykorzystano te widoki w 99 filmach fabularnych. Radek Grochowski odwiedzając ten park narodowy w Stanach Zjednoczonych nie mógł przegapić mozliwości połączenia tych monumentalnych skał z widokiem rozgwieżdżonego nieba- tego co nas najbardziej interesuje. Kamera: Nikon D7100, optyka: Sigma 18-35/1.8 @ 18mm, f/2.2. 20s, ISO 2000.

21 października 2017- VdB 14 i VdB 15- autor Przemysław Ząbczyk

Katalog van den Bergha to katalog mgławic refleksyjnych stworzony przez kanadyjskiego astronoma Sidneya van den Bergha. Został opublikowany po raz pierwszy w 1966 i zawiera 158 mgławic znajdujących się na niebie na północ od deklinacji -33°. W olbrzymiej większości są to niezwykle trudne do pokazania ciemne mgławice pyłowe. Jeden z czołowych polskich amatorów astrofotografów Przemysław Ząbczyk często podejmuje takie wyzwania i także tym razem pięknie pokazał położone blisko siebie dwie mgławice VdB 14 i VdB 15 w gwiazdozbiorze Żyrafy. Optyka: FSQ 106 f3,6; kamera: ST8300, montaż:NEQ6, filtry Baader Planetarium.

14 października 2017-M 27 Hantle-autor Bogdan Jarzyna

Mgławica M27 lub NGC 6853 to mgławica planetarna znajdująca się w gwiazdozbiorze Liska. Została odkryta 12 lipca 1764 roku przez Charlesa Messiera a nazwana Hantle (ang. Dumbbell) przez Johna Herschela, który obserwował ją w 1828 roku. W jej centrum odkryto największego do tej pory odkryty białego karła. Całą jej urodę niełatwo pokazać, ale podjął się tego zadania i to z sukcesem Bogdan Jarzyna, wykorzystując filtry wąskopasmowe Ha, OIII i SII. Optyka: TEC 140 f/5.2, kamera: ATIK ONE 6.0, montaż: AP Mach1 GTO.

7 października 2017- Mgławica Eta Carinae- autor Marcin Paciorek

Eta Carinae to gwiazda podwójna w gwiazdozbiorze Kila, jedna z największych i najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. Głównym składnikiem jest jasna niebieska gwiazda zmienna. Eta Carinae jest bardzo niestabilna i w każdej chwili może eksplodować jako supernowa. Układ znajduje się wewnątrz wielkiej jasnej mgławicy, znanej jako Mgławica Carina, „Dziurka od Klucza” lub NGC 3372. Podczas jednej z wypraw astrofotograficznych do Afryki Południowej sfotografował ją wspaniale Marcin Paciorek. Optyka: Canon lens 200/2.8L; kamera: ASI1600MM-C; montaż: HEQ5; Baader LRGB filters.